Pożyteczny rokitnik

rokitnik-3Rokitnik to niewymagający, dekoracyjny krzew o srebrzystym zabarwieniu liści. Dorasta do 3-5 m. W naszych warunkach zwykle jego owoce są zielono-pomarańczowe lub pomarańczowe. Soczyste i jadalne na surowo. Są niezwykle bogatym źródłem witaminy C, E, prowitaminy A (karoten) oraz soli mineralnych. Można z nich robić smakowite przetwory obdarzone właściwościami leczniczymi.

rokitnik-2Z nasion tej rośliny wytwarza się także olej o gęstej konsystencji i ciemnej barwie. Taki olej jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych (w tym kwasów należących do rodziny omega-3 oraz omega-6). Zawiera także flawonoidy, witaminy E, D, i K oraz sole mineralne z rzadkim manganem i borem.

 

 

rokitnik-1W medycynie ludowej olej rokitnikowy stosowany był w leczeniu poparzeń, odmrożeń, trudno gojących się ran, owrzodzeń, spękań skóry i wielu innych schorzeń. Olej ten okazuje się także przydatny w leczeniu stanów zapalnych gardła i jamy ustnej. Stosuje się w formie płynnej (kuracja pół lub całą łyżeczkę przed posiłkiem 3 razy dziennie), w formie okładów, tamponików i maści.

Facebook