Zioła

bazyliaZioła są użytecznym i dekoracyjnym dodatkiem na naszych rabatach. Są nie tylko zaopatrzeniem w przyprawy, ale także pomagają w stymulacji przebiegu różnych procesów biologicznych w naszym organizmie, pomagają leczyć oraz wydzielają zapachy, które poprawią nasze samopoczucie.

 

Kiedy słyszymy o ziołach w wyobraźni od razu pojawiają się nam rośliny takie jak: bazylia, majeranek, mięta, melisa i wiele innych, ale nie wszyscy możemy zdawać sobie sprawę, że wiele roślin ozdobnych rosnących w naszych ogrodach także należą do tej grupy (np. opisywane tutaj: bez czarny, rokitnik a także inne takie jak brzoza jałowiec, głóg, lipa)

 

ziola1Z definicji zioła to wszystkie rośliny, które wpływają na metabolizm człowieka oraz dostarczają surowców zielarskich (czyli najbardziej wartościowych części takich jak korzeń, liście, kwiaty itp.)

Istnieją zioła o właściwościach leczniczych, przyprawowych, olejkodajnych. Zapach niektórych ziół (np. cząber, mięta, lubczyk) potrafi dodać energii, inne uspokajają(melisa, lawenda).

 

Medycyna ludowa jest pełna mądrości oraz sposobów na wszelkie bolączki i dolegliwości. Nasze babki od zarania dziejów naparami z ziół, owoców potrafiły leczyć i uśmierzać ból. Naturalne preparaty przeczyszczające, uspokajające, przeciwzapalne, czy obniżające ciśnienie krwi, to tylko niektóre przykłady zastosowań. 

W następnych artykułach prezentujemy lecznicze (i kulinarne) właściwości roślin w naszych ogrodach 

Facebook