Rośliny na żywopłoty

 

Czym jest żywopłot?

rosliny-na-zywoploty-04Sama nazwa wskazuje, że jest to ogrodzenie biodynamiczne, zmieniające swoje właściwości wraz z czasem i warunkami środowiska. Ale żywopłot to niekoniecznie element odgradzający i osłaniający (np. od wiatru, czy sąsiadów). To także różnorakie płaszczyzny, kształty i bryły tworzące element przestrzennego zagospodarowania terenu.

 

rosliny-na-zywoploty-03Żywopłoty mogą być formowane na różne sposoby – od efektu naturalnego (formowanie żywopłotu ogranicza się do usuwania suchych i uszkodzonych gałęzi oraz cięcia odmładzającego), przez żywopłoty ogrodowe (formowane piramidalnie, w trapezy, prostopadłościany oraz w kształty obłe), aż po formowanie artystyczne żywopłotu dla uzyskania ciekawych efektów, a nawet rzeźb.

 

rosliny-na-zywoploty-02W zależności od planowanej wysokości żywopłotu do jego stworzenia można użyć drzew np. klon, grab, buk, dereń, głóg – odpowiednio przycinane nie będą przekraczać wysokości 2 m. Do średnich lub wysokich żywopłotów nadają się także iglaki takie jak świerk, cyprysik Lawsona, liczne odmiany żywotników (thuja), cisy oraz kolumnowe odmiany jałowców. Z liściastych krzewów znoszących silne cięcie można wybrać ligustr, berberys, ostrokrzew, wiciokrzewy.

rosliny-na-zywoploty-01Niskie żywopłoty możemy obsadzić berberysem Thunberga (w licznych odmianach i kolorach liści), ligustrem pospolitym, tawułą, mahonią czy cisem.

 

Zestawienie roślin na żywopłot

 

Roślina 0,5 m – 1 m 1-2 m powyżej 2m
Drzewa i krzewy liściaste
Berberys ottawski „Superba”      
Berberys Thunberga      
Berberys Thunberga odm. Purpurowa      
Berberys Wilsona      
Buk zwyczajny      
Dereń świdwa      
Dereń właściwy      
Głóg szkarłatny      
Grab pospolity      
Klon polny      
Ligustr pospolity      
Ligustr pospolity odm. karłowata      
Porzeczka alpejska      
Suchodrzew zwyczajny      
Tawuła drobna      
Suchodrzew tatarski      
Drzewa i krzewy liściaste zimozielone
Berberys Julianny      
Bukszpan zwyczajny      
Laurowiśnia wschodnia odm. Herberga      
Ligustr jajolistny      
Mahonia pospolita      
Ognik      
Ostrokrzew kolczasy      
Drzewa i krzewy iglaste
Cis pospolity      
Cyprysik Lawsona      
Daglezja zielona      
Świerk pospolity      
Żywotnik olbrzymi      
Żywotnik zachodni      

Źródło tabeli: Ogród biodynamiczny, Krafft von Heynitz, Georg Merckens,Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1992, wyd. pierwsze

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 29 luty 2016 12:36
Facebook