Gardenik.pl

5 roślin na komary


 

Rośliny na komary - komarowiecPlektrantus koleusowaty (Plectranthus coleoides)

zwany potocznie komarowcem, komarzycą, komarnicą. Jest uprawiana jako roślina ozdobna w domach i ogrodach (niestety jako roślina tropikalna raczej nie przetrwa zimy na rabacie). Kwitnie w okresie od wiosny do jesieni, przy potarciu wytwarza silny zapach, który odstrasza komary i mole. Pędy rosną na długość nawet 1 metra zwisając poza donicą. Kwiaty są białe lub lekko fioletowe.

 

 

Rośliny na komary - MirtMirt (Myrtus)

Wiecznie zielony, liściasty krzew o charakterystycznym, pięknym zapachu. Ma także właściwości odstraszające owady. Kwitnie drobnymi, białymi kwiatkami, które potem przekształcają się w jagodową formę owocu.

 

 

 

 

Rośliny na komary - kocimiętkaKocimiętka (Nepeta)

Szczególnie stosowana w ziołolecznictwie w formie naparów z suszonych liści. Herbatka z kocimiętki ma kojący wpływ na układ nerwowy, migreny i działa lekko nasennie. Ponadto jest świetną przyprawą do zup i sosów. W przeszłości często spotykana w wiejskich ogrodach ze względu na charakterystyczny zapach, który miał odstraszać insekty, a nawet węże.

 

 

Rośliny na komary - bodziszekBodziszek cuchnący (Geranium robertianum) 

Nazywana także potocznie "anginką" Roślina jednoroczna lub dwuletnia, o liściach dłoniasto złożonych. Przetarte liście wydzielają bardzo intensywny zapach, który jest odstraszaczem komarów, muszek i innych podobnych owadow. Występuje niemal na całym świecie, w lasach, zaroślach, terenach bagnistych. Działa także leczniczo - ściągająco i moczopędnie, używana do hamowania krwawień, a odwar stosowany jest do płukania gardła przy anginie. W przekazach ludowych także podkreślane są jej właściwości aromatyzujące potraw, w szczególności ciast i wypieków.

 

 

Rośliny na komary - pelargoniaPelargonia (Pelargonium)

Tak wielką popularność naszych balkonów te wspaniałe rośliny zawdzięczają nie tylko barwnym i licznym kwiatom. Ich silne właściwości odstraszające komary są również jedną z przyczyn. Licznie obstawione pelargoniami parapety z pewnością odstraszą te "bardziej wrażliwe"

 

Facebook