Podstawy ogrodnictwa warzywnego

podstawy-warzywnik-07Początkujący ogrodnicy często mają kłopot z ogródkiem warzywnym. Niezależnie od starań, rośliny nie rozwijają się tak jak powinny lub obumierają. Zbyt dużo lub zbyt mało wody, za dużo słońca, za dużo cienia... albo po prostu rośliny chorują i obumierają bez powodu. Do tego niekończąca się walka z chwastami..

Oto 10 rzeczy, które stanowią podstawę dobrych upraw dla początkujących ogrodników.

 

Czytaj dalej

Sadzimy drzewka owocowe

 

apple-blossom-173566 1280Jesień, a konkretnie październik a nawet listopad-jeśli pozwalają na to warunki pogodowe, to najlepszy czas na sadzenie drzewek owocowych. Gleba nie jest jeszcze wtedy zmarznięta, dzięki czemu drzewka zdążą wytworzyć zaczątki korzeni i będą miały lepszy start niż te posadzone na wiosnę.

Czytaj dalej

Jaką wybrać jabłoń

antonowkaDziś przedstawiamy proste zestawienie jabłoni na podstawie koloru i smaku owoców. Wszystkie opisane gatunki można kupić w naszym Centrum Ogrodniczym.

 

 

Czytaj dalej

Przygotowanie trawnika po zimie

trawnik4Teraz, gdy zaczęła się wiosna, coraz chętniej i częściej zaczynamy przebywać w ogrodzie. Niekiedy jednak okazuje się, że nasz trawnik po zimie wygląda nieciekawie. Trzeba mu jakoś pomóc, aby odzyskał dawną świetność, albo nawet był jeszcze piękniejszy niż w zeszłym roku.

Jak planować prace porządkowe? W jakiej kolejności je wykonywać i kiedy je rozpocząć? Aby sprostać temu zadaniu potrzeba szczyptę wiedzy, planu działania oraz dużo pozytywnego zapału do pracy.  A więc..  Do dzieła! 

Czytaj dalej

Jak prawidłowo przycinać rośliny?

prawidlowe-ciecieKażdy, kto posiada w swoim ogrodzie choć jeden krzew lub drzewko zastanawia się kiedy i jak należy go przycinać, aby stymulować jego wzrost, poprawić jego kondycję, czy wydobyć jego walory dekoracyjne. Aby zrobić to samodzielnie i poprawnie trzeba zdobyć trochę podstawowych informacji, które przedstawiamy w artykule.

Czytaj dalej

Po czym poznać żyzność gleby?

800px-HandsInSoilZ definicji gleba, to środowisko wzrostu korzeni roślin, które dostarczają roślinom składników pokarmowych oraz wodę. Ale co to oznacza, że gleba jest żyzna, kwaśna albo bogata w próchnicę?

Czytaj dalej

Jak dbać o młode bzy?

Bez - lilak (jak dbać o młode bzy?)Bzy są bardzo efektowne wizualnie i pobudzają zmysły słodkim zapachem. Nazywane także zwiastunami lata. Różnobarwnie kolorowe od białych po ciemno-fioletowe. Rosnące w formie krzewu lub drzewa, bzy świetnie spełniają rolę żywopłotu jak również pojedynczych roślin zdobiących ogród.

Czytaj dalej