Jak dbać o młode bzy?

Bez - lilak (jak dbać o młode bzy?)Bzy są bardzo efektowne wizualnie i pobudzają zmysły słodkim zapachem. Nazywane także zwiastunami lata. Różnobarwnie kolorowe od białych po ciemno-fioletowe. Rosnące w formie krzewu lub drzewa, bzy świetnie spełniają rolę żywopłotu jak również pojedynczych roślin zdobiących ogród.

Krok 1 - Podłoże i podlewanie

Równomiernie wilgotna, ale nie przez cały czas mokra gleba jest najlepszym podłożem dla młodych drzew bzu. Wystarczy co jakiś czas (w zależności od pogody) sprawdzić dłonią wilgotność. Pamiętaj o pozbywaniu się konkurencji ze stronych chwastów. Warto w tym celu wykorzystać rozdrobnione kawałki kory - w zależności od potrzeb i pomysłu na ogród: barwionej lub naturalnej. Grubość takiego przykrycia powinna mieć co najmniej 2-3 cm, szerokość - nieco powyżej promienia korony.

Krok 2 - Przycinanie

Bzy można swobodnie przycinać i formować w czasie spoczynku rośliny - najlepiej pod koniec zimy. Formowanie korony bzów najlepiej zacząć od początku, kiedy roślina jest młoda. Odcinamy dolne, wiszące gałęzie i wybieramy trzy do pięciu głównych gałęzi, które będą służyć jako struktura korony drzew.

Krok 3 - Nawożenie

Nałóż warstwę obornika i kompostu wokół korzeni drzewa i podlej. Taki zabieg stosujemy właściwie tylko do nawożenia młodych bzów. Jednak raz na 3 lata warto powtórzyć takie nawożenie dla starszych roślin. Obornik i kompost zwiększają wartość odżywczą gleby. Wstrzymaj się z użyciem nawozu chemicznego przez pierwsze kilka lat życia bzów.

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 29 luty 2016 12:45
Facebook