Jadalne owoce roślin dekoracyjnych cz. 1

pigwowiecRozpoczynamy krótki cykl artykułów nt. jadalnych owoców roślin ozdobnych. Okazuje się, że wiele z nich poza walorami dekoracyjnymi posiada także właściwości lecznicze...

Kiwi (Actinidia)

800px-Actinidia-argutaTo coraz częściej spotykana roślina w naszych ogrodach. Jadalne i smaczne owoce, stosunkowo małe wymagania glebowe, łatwość w uprawie i wystarczająca odporność na mrozy (nie wszystkie gatunki) czyni to pnącze coraz bardziej popularną w naszych ogrodach. Owoce wyglądem odpowiadają kiwi jakie znamy ze sklepów. Są jednak od nich mniejsze i nie mają charakterystycznego meszku – można je spożywać w całości . Owoce Aktindii są bardzo smaczne i pachną wspaniale słodko. Zawierają dużo witaminy C, potas, wapń, żelazo, a także duże ilości błonnika (ułatwia trawienie). Są bogatym źródłem naturalnej luteiny.

Spożywać kiwi najlepiej jest na świeżo. Poza tym świetnie nadają się także na soki, dżemy, nalewki. Wyśmienicie smakują jako dodatek do ciast, sałatek.

 

Świdośliwa jajowata (Amelanchier ovalis Medic.)

600px-Owoce swidosliwaŚwidośliwka, świdośliwa – to krzew lub niewielkie liściaste drzewko. Jego owoce, jabłkowate jagody o średnicy od 5 do 15 mm mają barwę czerwoną, purpurową do prawie czarnej. Owoce zawierają liczne związki organiczne - kwas askorbowy czyli wit. C, prowitaminę A (beta-karoten) oraz witaminy z grupy B. Zawierają dość dużo cukrów oraz mikroelementów takich jak miedź i kobalt. Owoce można jeść na surowo lub użyć do przygotowania dżemów, konfitur a suszone mogą z powodzeniem zastąpić rodzynki.

W medycynie naturalnej używa się go jako środek przeciwmiażdżycowy, zapobiegający wylewom, nadciśnieniu, a także w chorobach, którym towarzyszy gorączka (grypa, angina).

 

Berberys zwyczajny (Berberis vulgaris) 

800px-BerberisBerberys jest niezbyt wysokim krzewem o drobnych listkach i ostrych kolcach. Bardzo często stosowany jako krzew dekoracyjny. Jego owocami są owalne, soczyste, jaskrawoczerwone jagody. Wszystkie części rośliny wykazują działanie lecznicze dzięki zawartości alkaloidów Działają rozkurczowo i przeciwbakteryjnie. Owoce zawierają duże ilości witaminy C, pektyny oraz koroteiny. Można z nich przyrządzić soki i konfitury.

 

Pigwowiec (Chaenomeles Lindl.)

pigwowiecPigwowiec i pigwa to nie ta sama roślina. Pigwowiec to niewielki, kolczasty krzew o ceglastoczerwonych kwiatach. Zielonkawe owoce są znakomitym dodatkiem do przetworów (soki, dżemy, konfitury) i nalewek. Zawiera duże ilości pektyn, kwasów organicznych (wit. C) oraz soli mineralnych. Przetwory stosuje się jako lek wzmacniający i przeciwbiegunkowy.

 

Dereń właściwy (Cornus mas)

800px-Cornus mas 5Nie bez powodu nazywa się go także dereniem jadalnym. Często sadzony jako roślina ozdobna ma także smaczne i jadalne owoce. Dereń to krzew lub niewielkich rozmiarów drzewo o gęstych, rozgałęzianych pędach. Owocem jest owalny, jaskrawo czerwony, fioletowy lub żółty pestkowiec o cierpkim, słodko-kwaśnym smaku. Na surowo spożywa się je po pierwszych przymrozkach (wtedy są smaczniejsze). Najczęściej jednak wykorzystuje się je do wyrobu wina i nalewek stosowanych przy chorobach żołądkowych.

 

Głóg dwuszyjkowy (Crataegus oxyacantha)

390px-Illustration Crataegus laevigata1Jest krzewem lub niewielkim krzewem o ciemnozielonych liściach. Kwitnie na biało lub różowo, a owocem są kuliste brunatnoczerwone jagody, które po zbiorze należy wysuszyć. Do celów leczniczych stosuje się głównie kwiaty, ale także i owoce. Zawierają znaczne ilości flawonoidów, fanolokwasów i innych substancji, które mają działanie rozkurczowe na naczynia wieńcowe serca oraz działają uspokajająco.

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 29 luty 2016 12:36
Facebook