Podstawy ogrodnictwa warzywnego

podstawy-warzywnik-07Początkujący ogrodnicy często mają kłopot z ogródkiem warzywnym. Niezależnie od starań, rośliny nie rozwijają się tak jak powinny lub obumierają. Zbyt dużo lub zbyt mało wody, za dużo słońca, za dużo cienia... albo po prostu rośliny chorują i obumierają bez powodu. Do tego niekończąca się walka z chwastami..

Oto 10 rzeczy, które stanowią podstawę dobrych upraw dla początkujących ogrodników.

 

1. Zacznij od czegoś małego

podstawy-warzywnik-01Mój pierwszy warzywnik był prawdopodobnie pięć razy większy niż powinien. Zbyt wiele miejsca, zbyt wiele roślin, zbyt wiele chwastów, a do tego jeszcze ślimaki... Jeśli to Twoje pierwsze doświadczenia z warzywnikiem – zacznij od czegoś małego.

 


2. Uprawa w inspekcie

podstawy-warzywnik-08Niekiedy dla osiągnięcia dobrych efektów w pierwszym roku jest przygotowanie inspektu z desek o wymiarach powiedzmy 2 x 3 m. Na jego spodzie kładziemy włókninę lub folię perforowaną. Zasypujemy uniwersalną ziemią i siejemy warzywa.
Tak przygotowany warzywnik pozwoli nam od samego początku oszczędzić nieco czasu na plewienie i wyrywanie chwastów. Z czasem jednak zaczną się one pojawiać i tu.


3. Poznaj podstawy uprawiania roślin warzywnych

podstawy-warzywnik-09Zapoznaj się z podstawami wiedzy o glebie (odczyn kwaśny, odczyn zasadowy), wpływie nasłonecznienia i temperatury. Kiedy należy przykryć, a kiedy ustawić w pełnym słońcu. Na naszej stronie będziemy przedstawiać sukcesywnie te tematy, aby każdy początkujący ogrodnik znalazł coś dla siebie.

 


4. Poznaj rośliny

podstawy-warzywnik-02Wszystkie? To raczej trudne i czasochłonne. Tak jak w kroku pierwszym – zacznij od małych kroków. Poznaj szczególnie te rośliny, które chcesz uprawiać. Dowiedz się, czy te warzywa będą chciały rosnąć w warunkach Twojego otoczenia. Często także sąsiedzi będą potrafili podpowiedzieć (choć nie zawsze dobrze doradzić), co się udaje a co nie. Innym przykładem może być informacja, że działka leży w terenie, w którym zwiększone opady powodują skoncentrowany atak ślimaków. Nie posiadając tej wiedzy może się okazać, że pracowałeś tylko dla ich apetytu.
Poznanie rośliny oraz warunków otoczenia pozwoli w przyszłości na zapewnienie odpowiedniego środowiska. Na początek jednak warto wybierać takie, które bez przeszkód osiągną założone rezultaty.


5. Miej warzywnik blisko domu

podstawy-warzywnik-05Uprawy w Rodzinnych Ogródkach Działkowych są świetnym rozwiązaniem. Często gleba jest odpowiednia do upraw warzywnych. Jeśli jednak mamy mniej czasu i nie jesteśmy w stanie być tam codziennie – może się okazać, że po kilku dniach chwasty przerosły planowane warzywa. Mały zagonik blisko domu łatwiej i szybciej pozwoli na pielęgnacje. Widząc nowy wyrastający chwast możemy go od razu wyrwać, zanim zdąży się na dobre ukorzenić (a dzieje się to bardzo szybko).
Stare przysłowie mówi, że najlepszym nawozem jest cień ogrodnika.

 


6. Planowanie nawadniania

podstawy-warzywnik-07Nie ma wątpliwości, że aby odnieść sukces rośliny muszą być dobrze i obficie podlewane. Wydaje się to dość oczywiste, a jednak często 2-3 dni przerwy (bo akurat nie mieliśmy na to czasu) potrafi zniweczyć całe wysiłki i znacznie uszczuplić zbiory. Wybór odpowiedniego miejsca (jak już wspomniałem blisko domu) oszczędzi nasz czas i wysiłek (a czasem także i pieniądze na absurdalnie długi wąż lub cały system nawadniania). Zakładając nasz pierwszy warzywnik postawmy na łatwość i szybkość obsługi, aby rośliny otrzymały tyle wody ile powinny.

 

7. Nie wszystkie owady i zwierzęta to szkodniki.

podstawy-warzywnik-10Większość ludzi wie, że biedronki lubią jeść mszyce i inne szkodniki, ale czy wiesz, że istnieje pewien gatunek osy, która zabija gąsienice zjadające nasze sałaty i kapusty? Warto poświęcić chwilę i zapoznać się z wiedzą na temat mieszkańców naszego warzywnika.

 


8. Poznaj naturalne metody zwalczania szkodników

podstawy-warzywnik-06Częstym powodem zakładania przydomowego warzywnika jest posiadanie roślin ekologicznych. Istnieje wiele czynności, które pozwolą uniknąć pryskania naszych roślin środkami chemicznymi i osiągnąć dobre zbiory. Np. Uprawa czosnku i ostrej papryki zatrzyma z dala wiele szkodników. Istnieje także wiele metod kompostowania i przygotowywania nawozów z naturalnych składników.

 


9. Pamiętaj o doniczkach

podstawy-warzywnik-03Uprawa warzyw wcale nie musi ograniczać się do sezonu wegetacji na zewnątrz. Przez cały rok możemy cieszyć się świeżymi warzywami i ziołami.


10. Czasem po prostu coś nie wychodzi i trzeba się z tym pogodzić.

podstawy-warzywnik-04Słabe zbiory, to niekoniecznie tylko brak wiedzy i doświadczenia. Czasem czynniki zewnętrzne np. nadmierna ilość opadów, parzące słońce, poranne przymrozki i wiele innych okoliczności potrafią zepsuć nasze starania. Nie należy się od razu poddawać i obwiniać. Przeciwnie. Dzięki temu zdobywasz informacje, które ułatwią w przyszłości pielęgnację. To proces uczenia się, poznawania. Niezwykłej przygody życia, a także inwestowania... Brak sprecyzowanych oczekiwań pozwoli cieszyć się i bawić procesem rozwoju roślin. A nic tak nie smakuje jak warzywa z własnej uprawy..

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 29 luty 2016 12:38
Facebook